Výber ESD nábytku
E-booky zdarma |
Školení v oblasti antistatiky |
ESD inspekce |
Vyhradené priestory pre prácu s elektrostaticky citlivými súčiastkami EPA (Electrostatic Discharge Protected Area) môžu mať ľubovoľnú veľkosť od jedného stola až po priemyselné pracoviská s plochou niekoľko tisíc metrov štvorcových.
V prípadoch, keď sa uvažujú nové pracoviská alebo hlavné renovácie pracovísk, odporúča sa, aby bola väčšina priestoru zahrnutá do jediného priestoru EPA. Pre existujúce pracovisko môže byť nepraktické alebo ekonomicky nežiaduce rozsiahle prebudovanie. V týchto prípadoch sú tiež prípustné malé priestory EPA alebo niekoľko malých priestorov EPA, ktoré nemusia zahŕňať podlahu. Ak musí výrobok prechádzať viacerými priestormi EPA, medzi ktorými musí byť prepravovaný, je nutné pamätať na doplnkové balenia a dodatočné opatrenia.
Na oddelenie jednotlivých EPA priestorov môžu poslúžiť ESD zásteny, PVC závesy alebo ESD plexi.
Pre zaistenie zvedenia elektrostatického náboja vzniknutého na pracovisku sa vykonáva ochranné uzemnenie cez rezistory. Rezistor s menovitou hodnotou 1MOhm je bežne používaný na náramky a na uzemnenie pracovných povrchov. Pokiaľ sa pracovník dotkne vodiča pod napätím v prípade napájacej elektrickej siete (vrátane trojfázovej), tento rezistor obmedzí prúd prechádzajúci pracovníkom na hodnotu menšiu ako 0,5 mA. Podľa IEC 60479 a IEC 61010-1 je táto hodnota považovaná za bezpečnú hodnotu.
Dôležitosť uzemnenia antistatických pracovných povrchov
Rozsah programu pre ochranu elektrostaticky citlivých súčiastok (ESDS) môže byť jednoduchý a lacný, ale aj zložitý a komplexný. Minimum je však „základný program potlačovania ESD“, ktorý by mal zahŕňať aspoň nasledujúce tri zložky:
- uzemnený pracovný povrch;
- uzemnenie personálu pomocou systému s náramkami;
- ochranné balenie na prepravu ESDS z jedného kroku spracovania k ďalšiemu.
Z toho vyplýva, že jednou z najdôležitejších komponentov ochrany ESDS, je venovať dostatočnú pozornosť antistaticky ošetreným pracovným povrchom.
Požiadavky na pracovné povrchy v EPA priestoroch
Overenie zhody antistatických vlastností pracovných povrchov, skladovacích políc a vozíkov sa overuje skúšobnou metódou IEC 61340-2-3. Zisťuje sa rezistancia k zemi (Rg), ktorá by mala byť < 1 x 109 Ω. Povrchy by nemali byť prepojené sériovo. Okrem antistatických vlastností sú ďalšie dôležité parametre týchto materiálov. Je to ich mechanická odolnosť, odolnosť proti oteru, proti chemikáliám, tepelná odolnosť a jednoduchá údržba.
Rozdelenie antistatických pracovných povrchov
1) Stoly s antistatickou pracovnou doskou (celo-antistatické stoly).
2) Existujúce stoly s fixnou antistatickou úpravou
2a) Antistatický laminát.
2b) Antistatická „lina“.
3) Existujúce stoly s prenosnou antistatickou úpravou
3a) Servisné antistatické pracovisko.
3b) Montážne antistatické pracovisko vrátane antistatickej podložky na podlahu.
Konfigurácia ergonomických pracovných stolov
ESD pracovné stoličky
Kvalitná ESD stolička je veľmi dôležitou súčasťou ergonómie na pracovnej stanici. Aj keď je pracovisko navrhnuté podľa všetkých pravidiel ergonómie, zlá stolička môže zničiť konečný výsledok. Ergonomické stoličky a dobre navrhnutá pracovná stanica zaisťujú, že práca sa stane produktívnejšou a pohodlnejšou. S cieľom získať čo najlepšiu možnú podporu v rôznych pracovných pozíciách musí byť stolička pre každého užívateľa správne nastavená.
Je dôležité, aby v EPA priestoroch boli používané málo sa nabíjacie a uzemnené sedadlá. Sedadlá by nemali byť nikdy používané ako primárny prostriedok uzemnenia, ale existuje aj výnimka (pri dodržaní špecifických zásad). Je potrebné zdôrazniť, že aj keď pracovníci sedia, mali by používať náramky a sedadlá by mali tvoriť sekundárny prostriedok na vybíjanie. Je prípustné, aby časti sedadiel, ktoré pravdepodobne neprídu do kontaktu a telom alebo ESDS, napríklad spodná časť sedadla, boli vyrobené z nevyhovujúcich materiálov.
Sedadlá, ktoré sú v zhode IEC 61340-5-1, by mali byť pre uľahčenie identifikácie označené vhodnými štítkami EPA.
ESD vozíky
Nie vždy je práca obmedzená iba na jediné pracovisko. Náradie a nástroje sa musia presúvať podľa potreby. Pre túto situáciu sú ideálne ESD priemyselné vozíky, zvyšujúce produktivitu až o 30%. Vozíky poskytujú dodatočný priestor na prácu alebo skladovanie a možno ich používať napríklad na prepravovanie rôznych položiek, na uloženie meracích jednotiek a udržiavanie vyrovnávacej zásoby na výrobnej linke.
Na zaistenie spojenia vozíkov so zemou sa v niektorých oblastiach využívajú elektrostaticky vodivé reťaze, ale istejšie je uzemnenie pomocou vodivých kolies (minimálne dvoch). Uzemnenie vozíkov reťaze nie je spoľahlivé. Istejšie je zaistiť minimálne dve vodivé kolesá vozíka, čo zaistí dostatočné spojenie so zemou. Aby sa zabezpečila správna funkcia, malo by sa vykonávať meranie rezistencie k zemi, ktorá by mala zodpovedať norme EN 61340-5-1 a mala by byť meraná každé 3 mesiace.
ESD skrine, regály a skladovacie systémy
Regálové systémy a priemyselné skrine sú základným predpokladom pre udržiavanie čistoty a poriadku na pracovisku. Životnosť a stav nástrojov môžete výrazne zlepšiť ich správnym ukladaním. V uzamknutej skrini sú bezpečne umiestnené na svojom mieste a chránené pred prachom a špinou.
Všetka manipulácia s ECS pri príjme, skladovaní, vychystávaní a manipulácii musí prebiehať vo vyhradenom priestore pri dodržiavaní vyššie uvedených zásad. Na týchto pracoviskách sa manipuluje s vlastnou ECS. Je preto dôležité, aby súčiastka bola ponechaná v originálnom obale čo najdlhšie. Najlepšie až do doby vlastného osadenia. Pracovníci skladu musia byť tiež oboznámení so zásadami ochrany ECS a musia ich dodržiavať.